Pergola Tente

Pergola nedir ?  Tente Sistemleri, modelleri ve faydaları nelerdir ?

Pergola, Latince’de saçak anlamına gelen “pergule” kelimesinden türemiştir ve İtalyan dilinde gölgelik anlamında kullanılır. Pergola, açıklıkların yatay, bükümlü ve çatı şeklinde kapatılarak gölgelik alan oluşturmak amacıyla yapılan tentedir. Pergolanın bir başka tanımı ise belirli bir hat boyunca yanlarına sütün veya direkler dikilmek suretiyle sarmaşık bitkilerle donatılmış gölgeli yürüyüş yolu veya geçit olarak yapılır. Pergola, pergola olarak da yazılır ve söylenir. Pergola tente uygun fiyatı, yüksek kalitesi, dayanıklılığı ve dış mekanda hava koşullarına karşı dayanıklı olması ile bilinen bir açma kapama sistemidir. Balkonlar, havuz başları, cafeler, verandalar ve çatısız olan daha birçok alanda pergola tenteleri kullanılır. Yapılacak alanın büyüklüğüne göre pergolaların boyutları, alanın bulunduğu ortama göre de kullanılacak malzemesi değişiklik gösterir. Bu şekilde özel üretim pergola tenteleri üretilir.

Pergola tente sistemleri istenirse açık olarak, istenirse de etrafı camla çevrilerek kullanılabilir. Etrafı kapatılan bir pergola sistemi ile evlerde, cafe ve restaurantlarda bir kış bahçesi atmosferi yaratılabilir. Pergola tente sistemi özel tente kumaşı ile yazın güneşten korurken, özel tente kumaşı ile açılıp kapanabilen güneşlik olarak yazları sizi güneşten, açılır kapanır tavanı ve su geçirmez tente kumaşı ile yağmurlu havalarda yağmurluk olarak sizi yağmurdan koruyacaktır. Pergola tenteler ahşaptan veya alüminyum ve türevi malzemelerden imal edilir. Ahşap pergolalarla, uygulanan mekanlarda otantik bir atmosfer yaratılır, ayrıca şık bir görsellik katarlar. Bu dekoratif aynı zamanda işlevsel ahşap pergolalar, ahşap boyaları ile istenilen renge boyanabilir, bulunduğu ortamın dekorasyonuyla harika bir uyum sağlar.

Hickson Decor Aqua Decorative Colorant su bazlı yarı şeffaf ahşap renklendirici ürünü, içerdiği zengin renk pigmentleri ile pergolaları renklendirirken aynı zamanda ahşabın doğal dokusunu korur, hatta güzelliğini ortaya çıkarır. Ahşap pergola bakımı düzenli olarak yapılmalıdır, böylece ilk günkü haliyle uzun yıllar kullanılabilir. Pergola sistemlerinde ahşap pergola seçimi oldukça önemlidir. Öncelikli olarak pergola üretiminde doğru ağacın kullanılması gerekir. Yanlış ağaç seçimi, sistemin kullanım ömrünü kısaltır. Ahşap pergola sistemlerinde genellikle ağır ve dayanıklı ağaçlardan biri olan tik ağacı kullanılır, tik ağacının 50 yıl gibi uzun bir ömrü vardır.

Pergola fiyatları, yapıldığı malzemeye, büyüklüğüne, özelliklerine göre değişiklik gösterir. Örneğin ahşap pergolalarda tik ağacı kullanılması fiyatı yükseltir, çünkü tik ağacı en dayanıklı ve en pahalı ağaç türüdür. Pergola modelleri, kullanılacak kumaşlar da fiyatı etkileyen bir faktördür. Pergola ayağının yapıldığı malzeme ve kalitesi de fiyat farklılıklarına sebep olur. U form pergola ayağı, tablalı pergola ayağı gibi farklı modelleri vardır. Pergola yapımı ustalık isteyen bir iştir, bu nedenle pergola fiyatları kadar ürün kalitesinin ve ürünü yapacak firmanın, kişilerin de bilgili ve işinde usta olması gereklidir.

PERGOLA SİSTEMLERİ NEDİR?

Pergola açılma kapanma özelliği ile güneş ya da yağmur tarzı dış etkenlerden korunma sağlayan, oturulan çeşitli alanlarda kullanılabilen ve oturulan alanın üstünü kapatmaya yarayan sistemlerdir. Pergola sistemlerinin yapım ve imal aşamasında çeşitli malzemeler kullanılabilir.

Pergola Üretim Aşamaları

Pergola sistemleri kullanılacakları bölgenin mevsim ve iklim koşullarına uygun, korozyon dağılımları hesaplanmış, kaldıracağı yüke oranla belirlenmiş malzemeler ile üretilir. Pergola sistemi ayrıca yapılacağı alanın model ve renk özelliklerine uygun olarak tasarlanmalıdır. Ahşap ya da alüminyum gibi malzemelerle üretilseler de, alüminyum malzeme ile üretimi yapılan açılır kapanır modeller uzun ömürlü olmaları nedeniyle daha çok tercih edilirler.

Pergola Sistemleri Kullanım Alanları

Tüm mevsimlerde kullanılması planlanan her türlü alanda açılır kapanır özellikli pergola sistemleri rahatlıkla uygulanabilir. Verandalarda, kahvaltı salonu, kafeterya, restoran ve lokanta gibi türlü mekanlarda, açık havada bulunan yaz ya da kış bahçelerinde, havuzlarda ve daha bir çok yerde bu sistemler tercih edilerek bahse konu alanın üstü isteğe göre açılıp kapatılabilir.

Kumandalı ve Işıklı Pergola Sistemleri

Günümüzde bir çok hizmet veren işletmede ya da kişilerin özel kullanım alanlarında, ışık sistemine sahip açılır kapanır pergolalar uygulanmaktadır. Bu sistemin belli başlı avantajları ise,

  • Değişik renklerde ve modellerde aydınlatma olanağı ile görsel zenginlik sunar,
  • Otomasyon sistemine sahip bir kumanda ile kolayca kullanılabilir,
  • Kolay açılır kapanır özellik sayesinde temizlik ve bakımları kolay yapılır,
  • Ortamda ısı izolasyonu sağlamaya yardımcı olur,
  • Dayanıklı Alüminyum malzeme sayesinde oldukça sağlamdır.

Bu şekilde avantajları bulunan, led ışık gibi sistemlerle ferah ve aydınlık yapıya kavuşan, kumanda ile kolay kullanım özelliği bulunan pergola sistemleri, her türlü olumsuz hava koşuluna karşı açık alanların kullanımına olanak tanır.

Estetik Avantaj

Pergola sistemleri, ergonomik tasarımlarıyla dört mevsim bir alanın kullanılmasına olanak verirken aynı zamanda renk ve tür olarak, tüm mimari yapı ve projelere sağlayabildikleri uyum ve onlara kattıkları değer ile görsel yönden de alanların zenginleşmesini sağlar. Yaşam kalitesini yükselten bu ürünler estetik açıdan da son derece doyurucu mekanlara ulaşmaya imkan verir.


İlknur Branda olarak, yılların deneyim ve tecrübesi ile siz değerli müşterilerimiz için çeşitli gölgelendirme çözümleri sunuyoruz. İlknur Branda, yüksek hizmet kalitesi, müşteri memnuniyeti politikası, güler yüzlü, hızlı ve profesyonel servis hizmetleri ve sürekli gelişim vizyonu ile sizlere en iyiyi sunmayı hedeflemektedir. Sizde "Güneşi ve Gölgeyi kontrol etmeniz için" çalışmalarını yürüten, İlknur Branda ile bahçenizi, kafenizi, balkonunuzu, işyerinizi, kısaca gölgeye ihtiyacınız olan her yeri gölgelendirebilirsiniz.  Bizi şimdi arayın !

İlknur Branda LOGO 90px2

İlknur Branda, 1990'lardan günümüze deneyim ve tecrübeyi teknoloji ile birleştirerek sizler için gölgeleme çözümleri sunmaktadır.

Keşif, ölçü, ve güncel fiyatlar için bizi hemen arayın ! Profesyonel ekibimiz sizlere yardımcı olmak için hazır bekliyor..

İletişim

Tasarım & Barındırma Tuncer.web.tr

Bu sitenin tüm hakları saklıdır. 2024 DMC © All Rights Reserved

Whatsapp ile sor
Merhaba !
İlknur branda tente sistemlerine hoşgeldiniz.
Size nasıl yardımcı olabiliriz ?