Beton Yorganları

İnşaat ve şantiye alanlarında sıklıkla kullanılan ve kullanımına son derece önem gösterilmekte olan inşaat yorganı diğer bir adıyla beton yorganı, taze dökülen betonun kurumasına yardımcı olan bir malzeme olarak nitelendirilmektedir. Özellikle kış aylarında betonun üzerine serilmek sureti ile, alt kısımı ısıtan ve kurumayı hızlandıran yorgan, aksine yaz aylarına da çok hızlı kurumasın ve beton çatlamasın diye de kullanım alanlarına girmektedir. Düşünülenin aksine sadece zorlu kış koşullarında değil yaz aylarında ve sıcak havalarda kullanımı da bu yüzden görünmektedir. Isı yalıtımı sağlaması ve dengeli kurumaya yardımcı olması ile, inşaat sektöründe beton yorganı çeşitleri duvarlarda kullanımı da sıklıkla görünmektedir.

Özellikle kış aylarında betonun çatlamadan kurumasına yardımcı olan inşaat yorganı, yaz aylarında da birden bire kuruyup çatlamasın diye tercih edilmektedir. Çeşitli ebatlar ve boyutlarda üretimi gerçekleştirilen bu yorganlar, farklı malzemeler, özellikle de yalıtım sağlayacak malzemeler ile üretime girmektedir. Her şantiye ve inşaat alanında dengeli kuruma yapabilmek ve çatlaklardan korunmak adına sıkça kullanılan bu ürünler, inşaat alanında betonun kurtarıcısı olarak nitelendirilmektedir.

İnşaat alanlarında ve şantiyeler gibi mekanlarda, betonu korumak ve zamanında kurumasını sağlayarak çatlaklardan korumak adına kullanılan inşaat yorganı, en önemli inşaat malzemelerinden biri olarak başı çekmektedir. Her inşaat alanında mutlaka bulunması gereken ve taze beton işlemi bittikten sonra üzerine serilmek sureti ile kullanılan bu yorganlar, dengeli beton kuruma imkanı vererek ürünün bozulmadan ve çatlamadan kuruması adına bir alternatif olarak gözükmektedir.